Novinky a informácie

Knovel: zapojte sa do súťaže pre študentov vysokých škôl

12. 9. 2018

Jesenná súťaž Engineering Academic Challenge určená študentom vysokých škôl, ktoré majú prístup ku Knovel Library potrvá päť týždňov do 14. októbra 2018. Každý pondelok bude zverejnená jedna „výzva“ a do ďalšieho pondelka možno odpovedať.

Tvorcovia vychádzajú z amerického programu National Academy of Engineering Grand Challenges na rozvoj inžinierskych zručností. Úlohy sú postavené na problémoch z praxe. Otázky sú z piatich interdiscipli­nárnych tematických okruhov:

 • Engineer the Tools of Scientific Discovery
 • Restore and Improve Urban Infrastructure
 • Provide Access to Clean Water
 • Engineer Virtual Reality
 • Engineer Better Robots

Podmienkou účasti je predchádzajúca registrácia, či už ste študent, pedagóg alebo knihovník. Podrobnosti o súťaži nájdete v otázkach a odpovediach.

Pre knihovníkov a pedagógov je pripravený:

Prajeme veľa zdaru všetkým študentom z českých a slovenských vysokých škôl!

Ako inžinieri využívajú Knovel pri riešení technických otázok

19. 6. 2018

Inšpirujte sa prípadovou štúdiou, ako inžinieri v praxi využívajú Knovel pri riešení technických otázok. Príklad dobre poslúži aj pedagógom a študentom z technických odborov. Text je kvôli zachovaniu terminológie v angličtine.

The engineering challenge

A large engineering firm had won a bid for a series of water works for a major metropolitan area in the US, including a Sodium Hypochlorite and Fluoridation facility. Some of the work was subcontracted, and the day after the tender had been published, one of the potential subcontractors indicated that the specification for the joint for stainless steel pipes with a diameter <30” was missing. This is a critical spec as welding joints burns the protective lining that prevents corrosion, and omitting the specification can increase the costs during construction. In order to publish an addendum, the Engineer in charge of the tender had to quickly identify a suitable joint that did not involve welding.

How would you solve it?

Can you solve the challenge above following the steps below?

 1. Find basic information about Sodium Hypochlorite.
 2. Find materials and their properties by executing a Data Search for Sodium Hypochlorite corrosion rate.
 3. Search Polyurethane coating for stainless tubes.
 4. Get to know more about pipe joints.

Odkazy vedú priamo do služby Knovel. Pokiaľ ste v internetovej sieti organizácie s prístupom, zobrazia sa vám úplné texty, tabuľky a grafy. Ďalšie prípadové štúdie nájdete v letáku Knovel – obsah, nástroje a prípadové štúdie.

Chcete dohodnúť školenie v slovenčine alebo češtine pre vašu organizáciu? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Artech House a zborníky ANTEC 2017 v Knovel Library

16. 6. 2018

Najprv zopár noviniek v rozhraní od 15. júna 2018:

 • Okrem vyhľadávania v jednom poli môžu používatelia využiť pokročilé vyhľadávanie vo viacerých poliach súčasne – názov publikácie, autor, vydavateľstvo a názov grafu.
 • Vo výsledkoch vyhľadávania sú hľadané slová zvýraznené prehľadnejšie. Napr. keď hľadáte slovné spojenie, zvýraznené nie sú jednotlivé slová.
 • Keď používateľ Knovelu cez mobilné zariadenie zabudne prístupové heslo do svojho osobného účtu, jednoduchšie si ho obnoví.

Od 18. júna bude Knovel Library rozšírená o zborníky ANTEC 2017 od Society of Plastics Engineers a 9 publikácií od Penerbit Universiti Sains Malaysia zamerané na pôdnu mechaniku, štruktúry, materiály a matematiku. Začiatkom júla pribudne 79 kníh Artech House relevantné pre letecký a vesmírny výskum a obranu, vrátane elektroniky, radarov, antén, elektronického boja a obrany.

Odkazy vedú priamo do služby Knovel. Pokiaľ ste v internetovej sieti organizácie s prístupom, zobrazia sa vám úplné texty.

Knovel Library s novým vzhľadom

17. 10. 2017

Od 16. októbra má Knovel nové rozhranie, ktoré prináša:

 • prehľadnejšiu domovskú stránku so základným vyhľadávaním, vyhľadávaním materiálov podľa ich fyzikálno-chemických vlastností premenovaným na Material Property Search a prístupom k osobnému účtu My Knovel.
 • samostatnú stránku v časti Browse s prehľadom najnovších kníh, ktoré pribudli do Knovel Library.
 • ľahší prístup ku všetkým nástrojom na každej stránke, aby boli vždy po ruke.
 • filtrovanie výsledkov vyhľadávania pomocou kľúčových slov, ďalej podľa toho, či hľadáte text, vlastnosti materiálu, rovnice, či definície.
 • vkladanie vlastných poznámok do kníh a zvýrazňovanie textov.
 • chronologický prehľad vašej činnosti za 30 dní v osobnom účte My Knovel. V časti My Activity môžete zobraziť aktivity len za určité obdobie a filtrovať podľa typu činnosti (tlač, uloženie, pridanie poznámky a pod.). Ďalej sa dajú označené texty, tabuľky, grafy, rovnice, vyhľadávania uložiť, triediť do zložiek. Texty, tabuľky a grafy si môžete vytlačiť, stiahnuť, alebo uložiť na off-line čítanie cez mobilnú aplikáciu My Knovel ToGo.
 • jednoduchšie vytváranie a zdieľanie zložiek v My Knovel a presúvanie uložených dokumentov a vyhľadávaní do nich.

S novým rozhraním sa zoznámite na webinároch v angličtine v stredy 18. 10. o 16:00 – 16:30 a 25. 10. o 12:00 – 12:30. Radi tiež dohodneme školenie v češtine alebo slovenčine, či už u vás alebo online. Kontaktujte Jiřího Kadlečka (ČR) alebo Ladislava Svrška (SR).

Knovel: súťaž pre študentov vysokých škôl od 18. 9. 2017

9. 9. 2017

Jesenná súťaž Engineering Academic Challenge určená študentom vysokých škôl, ktoré majú prístup ku Knovel Library začne 18. septembra 2017 a potrvá päť týždňov do 22. októbra. Každý pondelok bude zverejnená jedna „výzva“ a do ďalšieho pondelka možno odpovedať.

Otázky sú z piatich interdiscipli­nárnych tematických okruhov:

 • Engineer the Tools of Scientific Discovery
 • Restore and Improve Urban Infrastructure
 • Provide Access to Clean Water
 • Engineer Virtual Reality
 • Engineer Better Robots

Podmienkou účasti je predchádzajúca registrácia, či už ste študent, pedagóg alebo knihovník. Podrobnosti o súťaži nájdete v otázkach a odpovediach. K dispozícii je plagát v slovenčine.

Prajeme veľa zdaru všetkým študentom z českých a slovenských vysokých škôl!

280 nových kníh od Wiley v Knoveli

16. 5. 2017

Knovel rozšíril obsah 27 tématických kolekcií o 280 kníh vydavateľstva John Wiley and Sons vydaných najmä v rokoch 2016 a 2017. Zastúpené sú technické príručky napr. z strojárenstva, chémie, potravinárstva, stavebníctva, environmentálneho a priemyselného inžinierstva a o projektovom manažmente.

Knihy sú na platforme Knovel obohatené o interaktívne tabuľky a grafy, ktoré umožňujú efektívne vyhľadávanie a prácu s údajmi. Do júla 2017 budú sprístupnené aj Ullman’s Chemical Engineering and Plant Design, Sax’s Dangerous Properties of Industrial Materials, Patty’s Toxico­logy, Pilkey’s Formulas for Stress, Strain, and Structural Matrices a Kerzner’s Project Management: A Systems Approach to Planning, Scheduling, and Controlling, vrátane vyše pol milióna dátových bodov a 4000 interaktívnych grafov a tabuliek.

logo AiB logo CVTI SR logo Knovel logo UK ZU logo Nispez